Z HISTORIE

Spolek Fakt-Um je seskupení kreativních lidí z Vlašimska a Benešovska. Ti se dali dohromady díky jednomu českému portálu, který sdružuje zručné lidi všech oborů i technik (fler.cz). Název napovídá, že jde o lidi, kteří své řemeslo a techniky fakt umí. Logem spolku je sevřená pěst s palcem nahoru, které uvedenou myšlenku ještě zvýrazňuje. Na začátku listopadu loňského roku byl spolek oficiálně zaregistrován jako občanské sdružení. A tehdy naplno začala jeho činnost.
První akcí, kterou se Spolek Fakt-Um, o. s., představil, byl Podblanický kreativní jarmark ve Vlašimi pořádaný 24. listopadu 2012. Tehdy se v sálech Kulturního domu Blaník prezentovalo přes třicet řemeslníků a tvůrců z celého regionu. Mnozí kromě prodeje svých výrobků přímo na místě ukazovali, jak jejich dílka vznikají. Součástí akce byla i módní přehlídka háčkované a pletené módy a doplňků. Jarmark byl velmi úspěšný, proto spolek plánuje uspořádat další ročníky opět v předvánočním čase.
V květnu 2013 byl Spolek Fakt-Um, o. s., spoluorganizátorem akce Květinový den v Sázavě. Ta se konala na podporu obnovy a restaurování jedné z barokních fresek v ambitu zdejšího kláštera, který patří mezi národní kulturní památky. Na nádvoří Sázavského kláštera spolek představil regionální tvůrce s originálním zbožím – od šperků, dekorací a módních doplňků po dřevěné, skleněné, keramické i kované výrobky. Vytrvalý déšť bohužel omezil tvořivé dílničky pro děti, ale ukázky některých řemesel nezastavil. Fakt-Um připojil ke Květinovému dni také dětskou výtvarnou soutěž. Výtvory dětí na téma květiny, svatba a Den matek byly instalovány na chodbách kláštera. Návštěvníci je mohli nejen obdivovat, ale také zakoupit, a přispět tak na dobrý účel – odkrývání fresek v Sázavském klášteře.
Mezi vize spolku mimo jiné patří: sdružování osob se zájmem o ruční práce a vlastní tvorbu, zviditelnění a přiblížení řemeslných technik široké veřejnosti, podpora, propagace a popularizace řemeslníků a výtvarníků. Na základě toho spolek nyní připravuje tvořivé kurzy pro širokou veřejnost, plánuje organizování dalších jarmarků, prezentaci jednotlivých řemesel a podobné akce. Odpolední i víkendové workshopy nabídnou účastníkům pohled na jeden materiál z mnoha stran. Jaké kurzy, kdy a kde proběhnou, a co dalšího se chystá, se lze dovědět na webových stránkách spolku.